خرداد ۲۵۱۳۹۳
 
علی طباطبایی

علی طباطبایی

انتشار یادداشت جدید آقای «جان برد»، وزیر امور خارجه کانادا، به مناسبت سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران بار دیگر نشان داد ایشان ترجیح می دهند با وجود آنکه کوچکترین آگاهی از فضای سیاسی ایران و آنچه این روزها در این کشور می گذرد ندارند‌ اما باز هم به اظهار نظرهای مشعشعانه خود در قبال تحولات ایران ادامه دهند.

انتظار برخی محافل سیاسی و جامعه ایرانی کانادا این بود که جناب وزیر پس از به بار آوردن افتضاحات متعددی چون بی معنا خواندن رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و یا استفاده از عنوان جعلی خلیج عربی در سخنرانی خود تلاش بیشتری برای آشنا شدن با سپهر سیاسی اجتماعی ایران به کار بندد و یا حداقل با بهره بردن از مشاورین امینی که به زبان فارسی مسلط باشند این ضعف خود را جبران کند. اما متاسفانه نگاهی به متن فارسی منتشر شده در وبسایت دولت کانادا به وضوح از بی سوادی مشاوران امور ایرانِ وزیر امور خارجه خبر میدهد.

بهره مندی از مشاورانی آنچنان نا آشنا با ایران و ایرانی که حتی در ترجمه یادداشت وزیر به زبان فارسی از مترجم گوگل هم ضعیفتر عمل میکنند و نتیجه کارشان متنی مملو از اشتباهات فاحش املایی و دستور زبانی است قطعا می تواند یکی از دلایل موضع گیری های نابخردانه دولت راستگرای هارپر در خصوص مسایل ایران باشد. البته پیروی کورکورانه وزیر امور خارجه از سیاستهای اسراییل و اصرار بر نادیده انگاشتن واقعیتهای موجود در جامعه ایران نیز در اتخاذ چنین مواضع غیرقابل قبولی بی تاثیرنبوده و نیست.

اما فارغ از اشتباهات فراوان املایی و دستور زبانی، محتوای این متن نیز سند دیگری بر بی اطلاعی وزیر محترم و مشاوران امورِ ایران ایشان می باشد. برای مثال در بخشی از این یادداشت آمده است : «انتصاب ایران در این کمیسیون تنها چند هفته پس ازحکم اعدام یک قربانی تجاوز جنسی ۲۶ ساله توسط دولت روحانی انجام شد». حتی بی اطلاع ترین مردم کوچه و بازار هم می دانند که در هیچ کشوری دولت مسول صدور و اجرای احکام دادگاه نیست. این روزها کمتر کسی است که نداند صدور احکام بی اساس قضایی و اجرای آنها به عنوان یکی از حربه های اقتدارگرایان برای نا امید ساختن مردم از دولت و روند اصلاحی موجود استفاده می شود و دولت روحانی نه تنها نقشی در این اعدامها و یا احکام نا عادلانه ندارد که خود قربانی چنین اقداماتی است.

البته پاسخ به این سوال که چرا جناب «جان برد» با پشتکاری مثال زدنی تلاش می کند تا چشم بر روی این حقیقت ساده و واضح ببندد و فشارهای دستگاه قضایی بر روی دولت تدبیر و امید را به خود دولت منتصب کند چندان دشوار نیست. ایشان کمی جلوتر و در همین یادداشت ثابت می کند که یا به راستی از روند فعالیت کارگروههای زیرمجموعه وزارت مطبوع خود نیز اطلاع چندانی ندارد و یا اینکه ترجیح می دهد با ارائه آمارهای ساختگی و خنده دار سیاست های نادرست خود را توجیه کند. آنجا که وزیر محترم امور خارجه در بخشی از این یادداشت به «طرح گفتگوی جهانی در مورد آینده ایران» اشاره می کند و ادعا می کند این برنامه بیش از ۴.۵ میلیون نفر مخاطب درداخل ایران دارد. جالب اینجاست که این ادعا در حالی مطرح می شود که صفحه فیسبوک این برنامه کمتر از چهار هزار طرفدار دارد و ویدیوهای تولیدی آن به طور متوسط توسط دو هزار نفر دیده شده اند!

کاش آقای وزیر به جای آنکه تمام تلاش خود را صرف مقابله و موضعگیری در مقابل دولت منتخب مردم کند به سخن خود در این یادداشت که « کانادا به صدای تمام کسانی که در داخل ایران برای دیدن آینده ای بهترتلاش میکنند گوش میدهد» گوش فرا می داد و برای یک بار هم که شده سعی می کرد تا صدا و خواست مردم ایران را بشنود.

متن فارسی بیانیه وزیر خارجه کانادا
متن انگلیسی بیانیه وزیر خارجه کانادا

ارسال به:

[Balatarin] [Facebook] [Google-plus] [Twitter] [Google] [Email]
2012 © سفیران سبز امید استفاده از مطالب سایت یا بخشی از آن با ذکر منبع بلامانع است. info@safiranesabz.com