دی ۰۱۱۳۹۲
 
جنگ داخلی سوریه

سفیران سبز امید – کانون دانشجویان و دانش آموختگان اصلاح طلب مقیم آلمان  طی نامه‌ای خطاب به دکتر روحانی خواستار تجدید نظر در سیاست‌های دولت در قبال سوریه و کمک به کاهش آلام مردم سوریه در کنفرانس صلح ژنو شدند.

به گزارش  وبسایت رییس جمهور سلام؛ در این نامه که به دفتر ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین نیز ارسال شده آمده است: «متأسفانه برخی سیاست‌های حاکم بر روابط خارجی کشورمان طی سه سال گذشته در حمایت از خاندان حاکم بر سوریه که بعضا به ایستادگی در برابر خواست ملت سوریه برای تعیین حق سرنوشت تعبیر گردید، سبب شده که وجهه ایرانیان در بین ملل منطقه بویژه سوریه بشدت تخریب شود.»

بر بخش دیگری از این نامه آمده است: «حضور دشمن مشترک همه مسلمانان در منطقه و مقاومت سوریه در مقابل آن برای ما روشن است، اما هیچ دلیل و قرینه ای وجود ندارد که نظام مردمسالار برامده از رأی مردم سوریه به این مقاومت حتی با انگیزه بیشتری ادامه ندهد. تجربه انقلاب مصر- فارغ از تلاشهای اخیر برای به شکست کشاندن آن- نشان داد که روی کار آمدن دولتی با رای مردم و نه برآمده از صندوق های رای فرمایشی و غیررقابتی،چگونه سبب انزوای رژیم صهیونیستی در منطقه شد. قطعا تکرار تجربه مردمسالاری و انسجام ملی در سوی دیگر این رژیم جعلی دوباره لرزه بر اندام آن خواهد انداخت.»

متن کامل نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی
سلام علیکم

ابتدا مراتب سپاس و قدردانی خود از اقدامات مدبرانه و امیدبخش جنابعالی و دولت یازدهم در زمینه‌های مختلف بویژه اتخاذ رویکرد سازنده و در عین حال عزت مدارانه در مذاکرات اخیر با قدرتهای جهان را اعلام می داریم. این جمع دانشجویی-دانشگاهی که همواره معتقد و ملتزم به رویکرد تحول خواهی در چارچوب ارزشهای اصیل انقلاب اسلامی و قانون اساسی کشورمان بوده، به واسطه حضور چند ساله خود در آلمان مایل است بخشی ار تجربیات عینی خود در رابطه با دانشجویان و شهروندان کشورهای عربی بویژه سوریه را در اختیار شما قرار دهد، به این امید که در برخی سیاست‌های نادرست سه سال گذشته که به این دولت به ارث رسیده و سبب تهدید منافع ملی میهنمان شده تجدید نظر شود.

به گواه تاریخ، روابط میان ملت ایران و سایر ملل خاورمیانه در طی قرون گذشته علیرغم برخی تنشها میان دولتها، عموما برادرانه و گرم بوده است. اشتراکات دینی، فرهنگی و تاریخی فراوان در این منطقه ظرفیت‌های بسیاری از پیشرفت و تعاملات چندجانبه فراهم می آورد. یکی از این تعاملات مثبت، الگوبرداری کشورهای منطقه از خواست تاریخی ملت ایران برای رفع استبداد و استعمار است. رویدادهایی که از زمستان سال ۱۳۸۹در منطقه برای دستیابی به کرامت انسانی و آزادی آغاز شد بی گمان در امتداد راه یکصد و اندی ساله ملت ایران است. علیرغم مثبت و روبه جلو بودن جنبش های مردمی شکل گرفته، متأسفانه در اثر سرکوب شدید اعتراضات مسالمت آمیز، حمله خارجی، جنگ داخلی و کم تجربگی، هزینه‌های انسانی و اقتصادی هنگفتی به این ملت‌های جویای عدالت تحمیل گردید. دیکتاتورهایی که دهه ها بجای اتکا بر پشتیبانی ملت‌های خود تحت حمایت دول استعمارگر غرب و شرق قرار گرفته بودند این جنبش های مردمی را برنتافتند و تا آخرین روزهای ممکن سعی بر ماندن در اریکه قدرت کردند.

در این میان، رویدادهای سوریه بعنوان کشوری که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی همواره در اتحادی استراتژیک با ما و در صف مقدم مقاومت در برابر رژیم غاصب صهیونیستی بوده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از سویی دیگر، اصول اخلاقی و اسلامی به ما آموخته که نباید در مقابل ظلم وارده بر انسانها بویژه به نام اسلام سکوت کرد. خاندان حاکم بر سوریه در طی دهه های گذشته با سیطره بر نهادهای مهم این کشور و برگزاری انتخابات غیررقابتی سرانجام سبب نارضایتی فراوان مردمی شدند. خیزش مردم تونس و مصر سبب شد بخش بزرگی از مردم سوریه نیز در اعتراضات مسالمت آمیز مشابهی خواستار احترام حاکمان به حق انتخاب خود شوند که بشدت سرکوب شدند. طی حرکتی دیگر در بحرین، اکثریتی ناراضی از مردم در خیزشی مسالمت آمیز جهت دستیابی به حق تعیین سرنوشت به خیابان‌ها آمدند که خاندان مستبد آن کشور نیز با شدیدترین وجه ممکن به خواست مشروع مردم خود پاسخ گفت. بدیهیست رویکرد اصولی نظام جمهوری اسلامی ایران در حمایت از خیزش مردم تونس، مصر و بحرین جای تقدیر دارد.

ریاست محترم جمهوری
مستندات تصویری منتشر شده از ماههای نخست اعتراضات مردمی در سوریه، گسترده و مسالمت آمیز بودن این اعتراضات را مسجل می نماید. متاسفانه حکومت سوریه به مانند سایر دول منطقه این اعتراضات مسالمت آمیز را برنتابید و با قهر و خشونت تمام با آن برخورد نمود. ادامه رویدادها طی سه سال گذشته بغایت غم انگیز بوده و هست. شدت و حجم بالای سرکوب سبب شد تا برخی از معترضین به ورطه خشونت و مبارزه مسلحانه بیافتند. در همین حال، برخی حکام مستبد و مرتجع منطقه که در ابتدای جنبشهای مردمی از تونس و مصر تا سوریه و بحرین سعی در غیرمردمی و محدود جلوه دادن آن‌ها داشتند، در چرخشی آشکار مزورانه حامی دوآتشه جنبش مسالمت آمیز ملت سوریه شدند. نتیجه این سیاست‌های دوگانه، سرازیر شدن نیروهای بنیادگرا به سوریه و وقوع شنیع ترین خشونت ها در آن کشور شد حال آن که این حکام در همین زمان یاریگر سایر مستبدین منطقه بودند.

جناب آقای دکتر روحانی
فرصت تحصیل و تدریس در اروپا به ما این امکان را داد تا با دانشجویان بسیاری از سوریه و سایر کشورهای عربی در ارتباط باشیم. قبل از وقوع حوادث تاسف برانگیز سوریه، ارتباط و اعتماد متقابل خوبی بواسطه اشتراکات فراوان وجود داشت. متأسفانه برخی سیاست‌های حاکم بر روابط خارجی کشورمان طی سه سال گذشته در حمایت از خاندان حاکم بر سوریه که بعضا به ایستادگی در برابر خواست ملت سوریه برای تعیین حق سرنوشت تعبیر گردید، سبب شده که وجهه ایرانیان در بین ملل منطقه بویژه سوریه بشدت تخریب شود که این امر در دراز مدت به ضرر منافع ملی ایران خواهد بود. ما گواهی می‌دهیم که خواست همکلاسی ها و دانشجویان سوری ما و خانواده‌ها و اطرافیان آن‌ها در داخل این کشور کرامت انسانی و راه آنها مسالمت امیز بود، اما حکومت سوریه این خواسته برحق را به شدت تمام سرکوب کرد و سبب بروز خشونت های متقابل بسیار شد.

ریاست محترم شورای عالی امنیت ملی
حضور دشمن مشترک همه مسلمانان در منطقه و مقاومت سوریه در مقابل آن برای ما روشن است، اما هیچ دلیل و قرینه ای وجود ندارد که نظام مردمسالار برامده از رأی مردم سوریه به این مقاومت حتی با انگیزه بیشتری ادامه ندهد. تجربه انقلاب مصر- فارغ از تلاشهای اخیر برای به شکست کشاندن آن- نشان داد که روی کار آمدن دولتی با رای مردم و نه برآمده از صندوق های رای فرمایشی و غیررقابتی،چگونه سبب انزوای رژیم صهیونیستی در منطقه شد. قطعا تکرار تجربه مردمسالاری و انسجام ملی در سوی دیگر این رژیم جعلی دوباره لرزه بر اندام آن خواهد انداخت. از شما تقاضا داریم تا در ادامه سیاست‌های خارجی مدبرانه خود و استفاده از فرصت کنفرانس آتی صلح در ژنو، همه تلاش خود برای کاهش آلام مردم ستمدیده سوریه را بکار ببندید. از نفوذ خود بر خاندان حاکم بر سوریه برای اقناع آنان جهت گذار مسالمت آمیز به دوره ای انتقالی استفاده کنید تا پس از سه سال جنگ و خشونت، بیش از یکصد هزار تلفات جانی، چندین میلیون آواره و ویرانی بسیاری از زیرساختها، مردم این کشور به آسایش نسبی برسند، پایه‌های رژیم غاصب قدس از اقتدار نظامی مردمسالار درجوار خود متزلزل شود و وجهه در حال تخریب میهن ما نزد ملل منطقه بهبود یابد. ما نیز بهمراه دانشجویان و دانشگاهیان ایرانی در سایر کشورها تلاش خواهیم نمود تا تجربیات گرانقدر ملت ایران در گذار مسالمت آمیز به مردمسالاری همچون حماسه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ را در حد وسع خود به سایر ملت های مسلمان انتقال دهیم.

با آرزوی توفیق دولت در ارتقاء جایگاه ملت ایران و جهان اسلام
کانون دانشجویان و دانش آموختگان اصلاح طلب مقیم آلمان (کادِص)

منبع: وبسایت رئیس جمهور سلام

ارسال به:

[Balatarin] [Facebook] [Google-plus] [Twitter] [Google] [Email]
2012 © سفیران سبز امید استفاده از مطالب سایت یا بخشی از آن با ذکر منبع بلامانع است. info@safiranesabz.com