بهمن ۱۴۱۳۹۱
 
سجاد رضایی

سفیران سبز امید – وبینار (سمینار آنلاین) بررسی جوانب حقوقی حصر رهبران جنبش سبز در روز شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۱ مصادف با ۹ فوریه ۲۰۱۳ از ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد. در همین راستا، گفتگویی داشته ایم با آقای سجاد رضایی دبیر این وبینار که به شرح ذیل تقدیم می گردد.

در خصوص مفهوم کلی عنوان این وبینار و اهداف کلی آن توضیحاتی بفرمایید؟

همان طور که در مصاحبه قبلی، در مورد وبینار نقش نظارتی مجلس در قبل و بعد از انقلاب عرض کردم، هدف ما ایجاد فرصتی جهت انجام مباحثی است که در حال حاضر امکان ورود به آن براحتی در داخل کشور به دلایل مشخص امکان‌پذیرنیست و فضای مجازی با توجه به ظرفیت هاییی که دارد به ما این امکان را می دهد تا بدون محدودیت جغرافیایی، مباحث را مطرح و بحثهای ریشه ای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی را با حضورمتخصصان امور بررسی کنیم.
همانطور که می دانید، نزدیک به سالگرد تظاهرات عظیم ۲۵ بهمن می باشیم، تظاهراتی که به دعوت آقایان موسوی و کروبی، نامزدهای پیشین انتخابات ریاست جمهوری و از رهبران جنبش سبز، در حمایت از انقلاب های منطقه به وقوع پیوست و منجر به بازداشت خانگی آنان شد. بازداشتی که با وجود گذشت بیش از دو سال از آن مسئولین حکومت ایران هنوز هیچ پاسخ روشنی به چرایی آن نداده اند و حتی بسیاری از افراد عالیرتبه ، اساسا منکر این بازداشت می شوند و مجموعا صحبتهای ضد و نقیضی دراین مورد از مسئولان امر شنیده شده و می شود و این حصر و بازداشت در حالی هنوز ادامه دارد که ما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ هستیم ولی دو تن از نامزدهای دور قبل کماکان در زندان خانگی به سر می برند، لذا با توجه به نکاتی که عرض گردید، برآن شدیم که سلسله وبینارهایی در مورد حصر راهبران جنبش سبز آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد برگزار کنیم که اولین آنها، بررسی جوانب حقوقی حصر رهبران جنبش سبز خواهد بود و جوانب دیگر را نیز در وبینارهای بعدی به گفتگو خواهیم نشست.
در وبینار بررسی جوانب حقوقی حصر رهبران جنبش سبز که روز ۲۱ بهمن ماه برگزار خواهد شد، دکتر شیرین عبادی حقوق دان و برنده جایزه صلح نوبل و دکتر اردشیر امیرارجمند صاحب کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی و مشاور ارشد مهندس میرحسین موسوی ضمن بررسی جوانب حقوقی و قضایی حصر رهبران جنبش سبز، قانون شکنی های مقامات قضایی و امنیتی در این حصر ظالمانه را تبیین خواهند نمود. همچنین طبق برنامه‌ریزی انجام شده، چند مقاله منتخب از مقالات دریافتی از فعلان دانشجویی و حقوق بشری در این وبینار قرائت خواهد شد.

با توجه به خبرهای متعدد در خصوص فعالیتهای گسترده ای که در خصوص تلاش برای رفع حصر شنیده می شود، آیا این همزمانی، برنامه ریزی شده می باشد و هدف مشترکی را دنبال می کند؟

به سبب عدم اطلاع کامل از ابعاد مختلف این فعالیت ها، می توان به این نظر بسنده نمود که هر گونه تلاش در این زمینه یقینا لازم خواهد بود، چه اینکه، ارگانهای مرتبط، کنشگران مدنی، اجتماعی و سیاسی می بایست هر تلاشی که می توانند در این خصوص انجام دهند. کودتای انتخاباتی که در سال ۱۳۸۸ اتفاق افتاد و منجر به اعتراضات گسترده مردمی و تولد جنبش سبز مردم ایران شد، در اعتراض به تقلب بزرگی بود که در انتخابات صورت گرفته بود و مردم برای پایمال نشدن حق و رایشان به خیابانها آمدند و مورد سرکوب شدید قرار گرفتند. افراد فراوانی کشته و زخمی شدند و به زندان افتادند و این در حالی بود که مردم و رهبران جنبش، آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد پا په پا و همگام با هم و در کنار هم به اعتراضات مشروع خود ادامه می دادند و در واقع این حس اعتمادی که بین ایشان به وجود آمده بود، بزرگترین موتور محرک و نیرو و سرمایه این جنبش کم نظیر بود.
حصر خانگی موسوی و کروبی و رهنورد تنها حصر سه شخص نیست، بلکه حصر تمامی افرادی است که در ۲۵خرداد ۳۰ خرداد ، ۱۸ تیر،۱۳ آبان، ۱۶ آذر، روز قدس، روز عاشورا، ۲۵ بهمن، ۱ اسفند و … با جمعیتهای میلیونی به خیابانها آمدند و به این کودتای انتخاباتی اعتراض کردند، لذا سبب این حصر، خواسته ای به نام تغییر است. حصر این افراد حصر یک جنبش است حصر مطالبات آزادی خواهانه و عدالت طلبانه ملت از مشروطه تا به امروز است.

میهمانان این برنامه با چه معیار هایی انتخاب گردیده اند؟ آیا مواضع احتمالی میهمانان ابن وبینار لزوما با نظرات سفیران همخوان خواهد بود؟

با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته و همچنین اهمیت موضوعات محوری پیش بینی شده برای این وبینار، مانند بررسی جوانب حقوقی، حقوق بشری و قضایی مرتبط با حصر، بررسی اولویت رسیدگی به این رویداد در کنش های مختلف جنبش سبز و همچنین واکاوی پیشنهادات و راهکارهای احتمالی مؤثر، مقرر شد تا از دو حقوق دان برجسته، خانم دکتر شیرین عبادی و آقای دکتر امیر ارجمند دعوت به عمل آید تا این جنبه از حصر را برای مخاطبان تبیین کنند و این دو عزیز نیز قبول زحمت کردند و دعوت ما را پذیرفتند. اما در مورد اینکه نظر میهمانها با نظر سفیران سبز امید همخوان خواهد بود یا خیر باید بگویم که هدف ما از برگزاری این وبینارها ایجاد بستری برای بحث آزاد است و تلاش ما ایجاد فضای گفتگو با توجه به حضور صاحب نظران متعدد از کشورمان در زمینه‌های مختلف می باشد که می توان از دانش و تجربه آن‌ها در حوزه های متنوعی بهره بیهنه بُرد، لذا نظر مهمانهان محترم لزوما نظر سفیران سبز امید نخواهد بود.

آیا برای شرکت در این وبینار، دعوت هایی به صورت خصوصی صورت می گیرد؟ اگر شرایط حضور برای عموم فراهم باشد، چه تمهیدات فنی برای این مهم پیش بینی شده است؟

محدودیت خاصی برای شرکت در این وبینارها درنظر گرفته نشده است وهمان گونه که در فراخوان برگزاری وبینار آمده، این برنامه به دو شکل ارتباط دو‌طرفه و صوتی تصویری سخنرانان و شرکت کنندگان بوسیله یک نرم افزار و نیز پخش زنده صوتی برگزار خواهد شد. برای استفاده از روش اول، لازم است ثبت نام در صفحه‌ای که در فراخوان برگزاری معرفی شده انجام شود که با توجه به محدودیت‌های موجود تلاش خواهد شد حداکثر ثبت نام کنندگان در سمینار به این روش شرکت کنند. این روش نیاز به نصب نرم‌افزار ویژه ای دارد که به ثبت نام کنندگان معرفی خواهد شد. علاقمندانی که امکان نصب نرم‌افزار برای آن‌ها فراهم نیست می‌توانند صدای سمینار را بصورت زنده از سایت سفیران سبز امید دریافت نمایند.

مالزی و آلمان؛ نام کشورهاییست که فعالین جنبش سبز ایران مقیم در آنها، پیگیری کننده برنامه های اجرایی این سلسله وبینار ها اعلام شده اند، این فاصله زیاد مرزها را چگونه عبور کرده اید؟

امکاناتی که فضای مجازی به ما داده بسیار فراوان است و مشکل فاصله جغرافیایی را حل کرده است، علاوه بر این، تشکلهای رسام (راه سبز ایرانیان مالزی) و کادص (کانون دانشجویان و دانش آموختگان اصلاح طلب مقیم آلمان)، عضو مجموعه بزرگتری به نام سفیران سبز امید نیز می باشند، لذا همزمان با جلسات منظم اینترنتی اعضای مجموعه ها در کارگروه های مشخص که از کشورهای مختلفی هستند، در جلسات زمان بندی شده دیگری نیز با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پردازند.

آیا اینگونه برنامه های زیربنایی و دانش محور، اولویت خاصی در برنامه های سفیران سبز امید دارد؟

حتما همین طور است؛ بحثهای زیربنایی، آموزشی و دانش محور یکی از اولویتهای سفیرا ن سبز امید است که در دومین نشست سالانه سفیران سبز امید در گوتنبرگ نیز تاکید فراوانی بر آن شده است.

سپاس از زمانی که در اختیار ما گذاشتید.

فراخوان برگزاری وبینار 

صفحه ثبت نام در سایت


ارسال به:

[Balatarin] [Facebook] [Google-plus] [Twitter] [Google] [Email]
2012 © سفیران سبز امید استفاده از مطالب سایت یا بخشی از آن با ذکر منبع بلامانع است. info@safiranesabz.com