شهریور ۱۷۱۳۹۱
 
روزنامه نیویورک تایمز

توماس فریدمن، تحلیل گر روزنامه معتبر نیویورک تایمز طی یادداشتی نوشت که امیدوار است محمد مرسی، نامه سفیران سبز امید را بخواند.

فریدمن در یادداشت خود (به تاریخ ۲۸ اوت) ضمن بررسی سفر محمد مرسی رئیس جمهور مصر به تهران، از او خواسته به روند سرکوب آزادی های مردم در ایران توجه کند: «در سال ۲۰۰۹ حکومت فعلی ایران، انقلاب سبز را از بین برد. صدها نفر را کشت و هزاران ایرانی را بازداشت کرد که همان چیزی را می خواستند که مصری ها به دست آوردند: اینکه رای شان صادقانه شمرده و به نتیجه اش احترام گذاشته شود.»

فریدمن با اشاره به شعار «رای من کو؟» از محمد مرسی می خواهد حال که مردم مصر به دموکراسی و آزادی دست یافته اند، به جای پرداختن به مسائلی همچون پروندۀ هسته ای یا دیگر مسائل، از مسئولان ایران در این باره سوال کند. او در یادداشتش می نویسد: «رژیم ایران پیشنهاد یک سفر برای بازدید از تاسیسات اتمی را به مرسی داده است، اما کریم سجاد پور کارشناسی کمپین جهانی صلح می گوید مرسی به عنوان یک زندانی سیاسی در رژیم مبارک در خواست بازدید از زندان بدنام اوین را ارائه دهد تا ضمن یادآوری گذشته خود نگاهی اجمالی به آینده ی ایران داشته باشد.» پیشتر در نامۀ سفیران سبز امید که خطاب به رئیس جمهور مصر صادر شده بود نیز چنین خواسته ای به طور رسمی مطرح شده بود: «آقای رئیس جمهور! ما می دانیم که شما خود زندانی سیاسی بوده و در کشورتان زندانیان سیاسی زیادی داشته اید و تجربه‌ای مانند آنچه ما اکنون داریم را در کارنامه خود دارید. برای همین ما به عنوان شبکه‌ای از گروه‌های دانشجویی و جوان ایرانی در سرتا سر جهان امیدواریم اکنون که به عنوان رییس جمهور برآمده از یک قیام مردمی به کشور ما سفر می کنید در دیدار‌های خود با حاکمان کشورمان از وضعیت رهبران جنبش سبز که بعد از درخواست راهپیمایی برای اعلام همبستگی با مردم مصر و تونس در حصر بسر می برند سوال کنید.»

توماس فریدمن در پایان مقاله اش که پیش از سفر مرسی به تهران در نیویورک تایمز منتشر شد می نویسد: «لااقل امیدوارم او [محمد مرسی] نامه ای که یک گروه دموکراسی خواه ایرانی، سفیران سبز امید، برایش فرستاده را بخواند که از مرسی خواسته به میزبان های ایرانی اش «سرنوشت رهبرانی که به آرای مردم خود پشت کردند را یادآور شود و از آنان بخواهد کشور خود را با حمایت مردم ایران اداره کنند و نه با نیروی نظامی.» شاید مرسی بخواهد این را به خودش هم یادآوری کند.»

یادآوری می شود، سفیران سبز امید پیش از سفر محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، طی نامه ای، از وی خواسته بود تا همچنانکه خیل عظیم هوادارن جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در تظاهراتی بزرگ از جنبش های مردمی تونس ومصر حمایت کرده بودند، وی نیز در سفرش به تهران آنها را فراموش نکند و سرنوشت رهبران جنبش سبز که پس از آن واقعه بیش از ۵۵۰ روز را در حصر غیرقانونی به سر می برند را جویا شود.

در همین راستا، محمد مرسی در حضور کوتاهش در تهران، سیاست های حاکمیت ایران را به سختی به چالش کشید. همچنین بان کی-مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در واکنش به درخواست نامۀ بیش از ده هزار نفر از ایرانیان، از رهبر جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات حکومتی خواست تا در مقابل وضعیت حقوق بشر در ایران و آزادی های عمومی مسئولانه عمل کنند. وی همچنین نسبت به سرنوشت رهبران جنبش سبز ابراز نگرانی کرد و خواستار دیدار بامیرحسین موسوی و محمد خاتمی شد، که با عدم موافقت حاکمیت مواجه شد.

ارسال به:

[Balatarin] [Facebook] [Google-plus] [Twitter] [Google] [Email]
2012 © سفیران سبز امید استفاده از مطالب سایت یا بخشی از آن با ذکر منبع بلامانع است. info@safiranesabz.com